Polacy w Szwajcarii

(Forum of Polish Community in Switzerland)
Teraz jest So 02 sie 2014 03:26

Strefa czasowa: UTC + 1

Regulamin działu

Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający

Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz 04 lut 2010 20:26 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Gadu: 15670410
Witam wszystkich, napewno wątek ten byl poruszany ale będę wdzięczny za pomoc. W styczniu tego roku urodziła mi się córeczka, wiem, ze mogę ubiegac sie o rodzinne jest to ok. 300 frankow ale nie wiem dokladnie jakie dokumenty potrzebyje, zeby sie o nie ubiegac, za miesiąc wracam do szwajcarii i chciałbym to zalatwic jakoś sprawnie, będę wdzięczny za pomoc.
Lukas....

PostNapisane: Cz 04 lut 2010 21:09 
Domownik
Domownik

Gadu: 0
hym.... ja mam 200 chf od 3 lat na dziecko , chyba w jakimś dobrym kantonie mieszkasz
myślę ,ze pełny akt urodzenia dziecka (przetłumaczony)ja nic więcej nie dawałem pozd

PostNapisane: Pt 05 lut 2010 08:45 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Gadu: 3833399
no wlasnie my tez dostajemy po 200CHf na dziecko. Chyba, ze twoja firma cos tam od siebei doplaca, w co raczej watpie :)
U nas wystarczyl akt urodzenia.

PostNapisane: Pt 05 lut 2010 09:53 
Rezydent
Rezydent

chyba w jakimś dobrym kantonie mieszkasz

http://sc.tagesanzeiger.ch/dyn/news/schweiz/675073.html
http://www.sozialversicherungen.ch/down ... bers07.pdf

PDF jest b. interesujacy.

Zagoogluj: Kindergeld, Familienzulagen, dowiesz sie wiecej.

Schönes Wochenende
AndreAndre

PostNapisane: Pt 05 lut 2010 12:01 
Administrator
Administrator

Gadu: 5436677
AndreAndre napisał(a):

AndreAndre, regulamin forum mówi, że jeśli się podaje linki do obcojęzycznych stron, to miło by było, jakby je podający chociaż skrótowo napisał, co w nich jest. Możesz więc w kilku słowach skrócić podane linki? Dziękuję :)

PostNapisane: Pt 05 lut 2010 17:03 
Rezydent
Rezydent

lemina napisał(a):
AndreAndre napisał(a):

AndreAndre, regulamin forum mówi, że jeśli się podaje linki do obcojęzycznych stron, to miło by było, jakby je podający chociaż skrótowo napisał, co w nich jest. Możesz więc w kilku słowach skrócić podane linki? Dziękuję :)

Moze warto zmodyfikowac regulamin skoro translatory tlumacza cale strony www?

PostNapisane: So 06 lut 2010 10:03 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Jeżeli chcesz żeby zapłacono Ci od stycznia to potrzebujesz zaświadczenie o nie pobieranie zasiłku w Polsce na dziecko.

PostNapisane: So 06 lut 2010 13:00 
Moderator
Moderator

AndreAndre napisał(a):
chyba w jakimś dobrym kantonie mieszkasz

http://sc.tagesanzeiger.ch/dyn/news/schweiz/675073.html
http://www.sozialversicherungen.ch/down ... bers07.pdf

PDF jest b. interesujacy.

Zagoogluj: Kindergeld, Familienzulagen, dowiesz sie wiecej.

Schönes Wochenende
AndreAndre

Nie rozumiem AndreAndre, czemu maja sluzyc artykuly prasowe i informacje z roku 2007, ktore, jako odpowiedz na zadane pytanie, powinny odpowiadac stanowi faktycznemu i pomoc osobie zainteresowanej w dalszym postepowaniu.

Ja rozumiem, ze dla Ciebie Google to zrodlo wszelkich informacji, ale jak juz pytasz swojego guru to patrz np. na czasookres, w ktorych dana informacja obowiazywala.

Mamy rok 2010 i od 1 1.2010 Kinderzulage sa wyplacane w tej samej wysokosci - CHF. 200.- w calej Szwaqjcarii. Osoba ubiegajaca sie o Kinderzulage musi wypelnic wniosek, dac do potwierdzenia i podpisania pracodawcy i wyslac do Ausgleichkasse w swoim Kantonie. W zaleznosci, gdzie sa dzieci, tzn. w Polsce, czy innym kraju czy tez w Szwajcarii, sa wymagane dodatkowe dokumenty.

E.Kitonyo

PostNapisane: So 06 lut 2010 20:39 
Bywalec
Bywalec

witam
Chciałem najpierw się z wami przywitać, ponieważ jestem tu od niedawna a akurat ten temat znam najlepiej.
lukas69 rozumiem że, ty pracujesz w Szwajcarii a żona i dziecko przebywa w Polsce?
Ja mam odwrotnie :cry:
Na początek nie załatwisz tego na miejscu wszystkiego w Polsce.
1.Musisz mieć formularz E411 wypełniony i podbity przez szwajcarskiego pracodawcę lub urząd który wypłaca zasiłek.
2.Przetłumaczony akt urodzenia dziecka i akt ślubu.(dla szwajcarskiego urzędu)
3. Jak zdobędziesz już podstemplowany formularz E411, to razem z zaświadczeniem o nie pobieraniu zasiłku w Polsce, z urzędu który wypłaca zasiłki. Dodatkowo zaświadczenie o zameldowaniu dziecka/zony w Polsce i zaświadczeniu od pracodawcy o okresie zatrudnienia, jak żona pracuje lub z urzędu dla bezrobotnych jak nie pracuje.
4 Wszystko składasz w swoim podległym Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej w Polsce i czekasz na zasiłek na dziecko z Szwajcarii

Powodzenia

PostNapisane: N 07 lut 2010 15:06 
Rezydent
Rezydent

Hey Kitonyo

Masz racje. Ca. dwa tygodnie temu napisalem w innym watku:
Osoby zadajace pytania ... oczekuja rzetelnych odpowiedzi.
Googlujac: Kindergeld, siegnalem po adresy z pierwszej strony
i ....... nie trafilem na aktualne.
Ale tylko my mezczyzni popelniamy bledy,
Wy poruszacie sie zawsze po bezpiecznym polu tolerancji.

Podajesz:
od 1 1.2010 Kinderzulage sa wyplacane w tej samej wysokosci
- CHF. 200.- w calej Szwaqjcarii.

Jednak w siedmiu kantonach allocation pour enfant na 1. i 2. dziecko jest o 10-37.5%,
a od 3. o 10-87.5% wyzszy.

W zasadzie allocation de formation professionelle (16-25 lat) wynosi 250.-.
W min. osmiu kantonach dostaje sie wiecej.
Np. w Valais jest on na 1. i 2. dziecko o 70%, a od 3. o 110% wyzszy.

W kilku kantonach, w zaleznosci od kondycji finansowej kasy i rodzicow (?),
dodatki na dzieci moga byc wyzsze od nominalnych.

Przyszle mamy moga sprawdzic, czy nalezy sie im
allocation de naissance (dodatek urodzinowy).
Te radosna wiadomosc mozna otrzymac w dziewieciu kantonach,
poparta 850.- - 3000.- chf.

AndreAndre

P.S.
http://www.youtube.com/watch?v=VZbM_MIz ... re=related
Trojka wspamialych dzieci z max. dwojkami.

Okreslenie tygodnia w onet.pl: zydowska zarazo.

PostNapisane: N 07 lut 2010 15:07 
Rezydent
Rezydent

Hey lukas69

Dane z VD:

Allocation pour enfant:
1. i 2. --- 200.-
od 3. --- 370.-
Allocation de formation professionelle:
1. i 2. --- 250.-
od 3. --- 420.-
Allocation de naissance:
1500.-
Dobra wiadomosc:
w zaleznosci od kondycji finansowej kasy,
dodatki na dzieci moga byc wyzsze od nominalnych.

AndreAndre

PostNapisane: Cz 01 mar 2012 12:43 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

olek77 napisał(a):
witam
Chciałem najpierw się z wami przywitać, ponieważ jestem tu od niedawna a akurat ten temat znam najlepiej.
lukas69 rozumiem że, ty pracujesz w Szwajcarii a żona i dziecko przebywa w Polsce?
Ja mam odwrotnie :cry:
Na początek nie załatwisz tego na miejscu wszystkiego w Polsce.
1.Musisz mieć formularz E411 wypełniony i podbity przez szwajcarskiego pracodawcę lub urząd który wypłaca zasiłek.
2.Przetłumaczony akt urodzenia dziecka i akt ślubu.(dla szwajcarskiego urzędu)
3. Jak zdobędziesz już podstemplowany formularz E411, to razem z zaświadczeniem o nie pobieraniu zasiłku w Polsce, z urzędu który wypłaca zasiłki. Dodatkowo zaświadczenie o zameldowaniu dziecka/zony w Polsce i zaświadczeniu od pracodawcy o okresie zatrudnienia, jak żona pracuje lub z urzędu dla bezrobotnych jak nie pracuje.
4 Wszystko składasz w swoim podległym Rejonowym Ośrodku Pomocy Społecznej w Polsce i czekasz na zasiłek na dziecko z Szwajcarii

Powodzenia

Witam właśnie zacząłem załatwiać zasiłek, i mam kilka pytań bo u mnie puki co wygląda to trochę inaczej...
dostałem druk E411ale nie wypełniony ani nie podstemplowany, kazali mi to wysłać do Polski do miejsca pracy żony nie wiem tylko po co jak u nas już od paru ładnych lat zasiłek rodzinny nie ma nic wspólnego z miejscem pracy..., wydaje mi się że bardziej stosowne było by wysłanie do MOPSu, no i o żadnym zaświadczeniu zameldowania nie było mowy. Kolejna różnica to taka że komplet dokumentów składam tu w Szwajcarii i tu bedą mi przelewali zasilek... :shock: Czy ktoś mógł by mi to trochę rozjaśnić i coś doradzić

PostNapisane: Cz 01 mar 2012 18:38 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Czy moze ktos z Panstwa sie orientuje czy w kantonie zurychskim tez istnieje taki mily dodatek urodzeniowy (850-3000 CHF)?

PostNapisane: Cz 01 mar 2012 19:44 
Rezydent
Rezydent

Rysiek - odpowiem, bo właśnie zamykam procedurę.
Nie możesz mieć pustego druku E411.
Musi być tam pieczątka pracodawcy i uzupełnione dane Twoje, żony oraz dzieci.
Potrzebujesz zaświadczenie z miejsca pracy żony odnośnie jej zatrudnienia, a także potwierdzenie zameldowania dzieci.
Możesz też spróbować z lokalnego MOPS-u/GOPS-u uzyskać zaświadczenie o niepobieraniu zasiłku, ale jeśli Ci się nie uda, to urząd w którym składasz druk E411 w Polsce, wystąpi o takowy samemu.
Potem polski urząd przesyła druk E411 do Twojego pracodawcy, a Ty dodatkowo składasz formularz szwajcarski (w zależności od kantonu).
W Warszawie na przykład druk E411 składa się tutaj:
http://www.mcps.mazovia.pl/main.php?l=15&id=1

PostNapisane: Cz 01 mar 2012 22:20 
Rezydent
Rezydent

dana,

Kanton ZH jest za ubogi na taka rozpuste.

Najblizej: LU, UR, SZ, wszystkie po 1000.

PostNapisane: Pt 02 mar 2012 12:15 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Sal-Dzięki! Mój pracodawca nie ma pieczątki (to rolnik)bo go dzisiaj o to pytałem, kazał mi wypełnić druk, on go podpisze i to podobno wystarczy. Na druku E411 jest miejce na wpis czy żona pracuje czy nie, i podobno tam ma uzupełnić pracodawca, a następnie druk mam przesłać do Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w moim przypadku do Lublina. Nic będę walczył powoli z tematem....
A jeszcze jedno- w jakim kantonie pracujesz ?
W Bern nikt mi nic nie mówił o zaświadczeniach o zameldowaniu... Mam im dostardzyć wypełnione E411, akty urodzenia dzieci, akt ślubu, i wypełnione wnioski czy coś tego typu, dokładnie nie wiem, szeryf obiecał mi pomóc przy wypełnianiu...

PostNapisane: Pt 02 mar 2012 13:01 
Rezydent
Rezydent

Zaświadczenie o zameldowaniu dzieci jest Ci potrzebne w Polsce, do uzyskania druku E411.

PostNapisane: Pt 02 mar 2012 16:03 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

aha, takie buty... jeszcze takie pytanie: ile ta procedura trwa? wiem że urzędom się nigdy nie spieszy ale tak mniej więcej jest to kwestia dni, tygodni, miesięcy....lat :wink:

PostNapisane: So 03 mar 2012 18:50 
Rezydent
Rezydent

Tygodni.
Mój E411 dotarł do pracodawcy w Szwajcarii niecałe 3 tygodnie po tym jak zawiozłem go do polskiego urzędu.

PostNapisane: So 03 mar 2012 20:36 
Domownik
Domownik

Kitonyo napisał(a):

Mamy rok 2010 i od 1 1.2010 Kinderzulage sa wyplacane w tej samej wysokosci - CHF. 200.- w calej Szwaqjcarii. Osoba ubiegajaca sie o Kinderzulage musi wypelnic wniosek, dac do potwierdzenia i podpisania pracodawcy i wyslac do Ausgleichkasse w swoim Kantonie. W zaleznosci, gdzie sa dzieci, tzn. w Polsce, czy innym kraju czy tez w Szwajcarii, sa wymagane dodatkowe dokumenty.

E.Kitonyo

Odpowiedz od osoby zajmujacej sie sprawami administracyjnymi mego pracodawcy :

Die Kinderzulagen betragen CHF 230.00 und werden ab dem Eintritt ins Unternehmen ausbezahlt.

I wszystko sie zgadza , w 2011 i 2012 wyplacaja po 230CHF i nie ma tam cudownego wkladu pracodawcy, wszystko placi Ausgleichkasse. W St.Gallen ok 170CHF

Cos nie na bierzaco jestesmy

PostNapisane: N 04 mar 2012 01:06 
Rezydent
Rezydent

Pewnie, ze nie na bieZaco, bo przepisy sie zmieniaja, czasem z roku na rok. Poza sluchaniem osoby zajmujacej sie sprawami administracyjnymi Twego pracodawcy dobrze jest zajrzec na strony internetowe odpowiednich urzedow, bo tam jest ostateczne zrodlo informacji. Wystarczy w wyszukiwarce wpisac haslo, ktore Cie interesuje i troche pogrzebac w internecie.
Pozdro.

PostNapisane: N 04 mar 2012 12:32 
Rezydent
Rezydent

Najmniejsza stawka zasilku rodzinnego w Suisse wynosi 200 frankow.

http://archives.tdg.ch/geneve/actu/allo ... 2011-06-23
Le Grand Conseil w Genewie zatwierdzil w polowie ubieglego roku popularna inicjatywe propagujaca drastyczna podwyzke alokacji rodzinnych, minimum 50%. Polacy z jezykiem ojczystym i Polacy z langue maternelle mieszkajacy w tym kantonie rowniez zacieraja rece.

GE i ZG przewodza z minimum zasilku na dziecko, 300 frankow.

GE i VS przewodza z minimum bett-cikowego, 2000 frankow.

PostNapisane: N 04 mar 2012 13:28 
Rezydent
Rezydent

Aboma napisał(a):
Najmniejsza stawka zasilku rodzinnego w Suisse wynosi 200 frankow.

A dokladnie na dziecko do ukonczenia 16go roku zycia ( Kinderzulage, czyli dodatek na dziecko ), pozniej do ukonczenia 25go roku zycia 250chf ( Ausbildungszulage, czyli dodatek na ksztalcenie ), pod warunkiem oczywiscie, ze dziecko sie uczy. Kantony moga podniesc te stawki, obnizyc nie maja prawa. Np. w kantonie Bern wynosza one odpowiednio 230 i 290 chf.

PostNapisane: N 04 mar 2012 13:41 
Rezydent
Rezydent

Trzeba jednak pamietac, ze pracujacy poprzez biura posrednictwa pracy ( Temporärbüro ) dostana pelny dodatek tylko wtedy, kiedy przepracuja caly miesiac rozliczeniowy. Tzn. ze np. jesli skonczyli prace w jednym miejscu, bo np. budowa sie skonczyla i dotali wymowienie z data piatkowa a podjeli prace w nowym miejscu od poniedzialku to za sobote i niedziele beda mieli potracone 2/30 z dodatku. Jesli jednak w trakcie kontraktu wyjada na urlop po uzgodnieniu z szefem dostana dodatek za czas urlopu. Licza sie tylko przerwy spowodowane wymowieniem, bo jesli np. skonczyli prace w jednym miejscu w piatek, a zaczeli w innym w poniedzialek, ale w ramach tej samej firmy tzn. bez wymowienia, potracen oczywiscie nie bedzie. Tak to w kazdym razie funkcjonuje u mnie i moich kolegow.

PostNapisane: N 04 mar 2012 21:15 
Rezydent
Rezydent

bogwar napisał(a):
Trzeba jednak pamietac, ze pracujacy poprzez biura posrednictwa pracy ( Temporärbüro ) dostana pelny dodatek tylko wtedy, kiedy przepracuja caly miesiac rozliczeniowy. Tzn. ze np. jesli skonczyli prace w jednym miejscu, bo np. budowa sie skonczyla i dotali wymowienie z data piatkowa a podjeli prace w nowym miejscu od poniedzialku to za sobote i niedziele beda mieli potracone 2/30 z dodatku. Jesli jednak w trakcie kontraktu wyjada na urlop po uzgodnieniu z szefem dostana dodatek za czas urlopu. Licza sie tylko przerwy spowodowane wymowieniem, bo jesli np. skonczyli prace w jednym miejscu w piatek, a zaczeli w innym w poniedzialek, ale w ramach tej samej firmy tzn. bez wymowienia, potracen oczywiscie nie bedzie. Tak to w kazdym razie funkcjonuje u mnie i moich kolegow.

nie moge sie zgodzic z tym co piszesz. majac skonczona umowe o prace w dniu 24 12 ubieglego roku otrzymalem cala kwote rodzinego. w nowym miejscu umowa zostala podpisana od 3 stycznia b.r. i rowniez mialem pelna kwote rodzinnego.
rodzinne jest przyznane do czerwca tego roku i mysle ze nie ma znaczenia przerwa w pracy kilkudniowa.

PostNapisane: Pn 05 mar 2012 19:27 
Rezydent
Rezydent

mark60 napisał(a):
bogwar napisał(a):

nie moge sie zgodzic z tym co piszesz. majac skonczona umowe o prace w dniu 24 12 ubieglego roku otrzymalem cala kwote rodzinego. w nowym miejscu umowa zostala podpisana od 3 stycznia b.r. i rowniez mialem pelna kwote rodzinnego.
rodzinne jest przyznane do czerwca tego roku i mysle ze nie ma znaczenia przerwa w pracy kilkudniowa.

To ciekawe co piszesz, bo ja mialem kilka razy przerwy w umowach, czasem bardzo krotkie, i dodatek mi odjeto za dni przerwy. Ostatnio skonczyla mi sie umowa 9 grudnia, nowa zaczalem 29 stycznia i dodatek dostalem tylko za 9 dni grudnia.
Sprobuje to wyjasnic.

PostNapisane: Pn 05 mar 2012 19:30 
Rezydent
Rezydent

Byc moze kontynuowales prace w tej samej firmie i za okres swiateczny nie odliczaja wtedy. Ja zmienilem firme i byc moze dlatego. Miales takie przypadki w ciagu roku zmieniajac firme ?

PostNapisane: Pn 05 mar 2012 21:01 
Rezydent
Rezydent

bogwar napisał(a):
Byc moze kontynuowales prace w tej samej firmie i za okres swiateczny nie odliczaja wtedy. Ja zmienilem firme i byc moze dlatego. Miales takie przypadki w ciagu roku zmieniajac firme ?

umowe podpisalem z inna firma w innej miejscowosci i inym kantonie

PostNapisane: Pn 05 mar 2012 21:10 
Rezydent
Rezydent

Przepracowanie minimum 80 godzin w miesiacu upowaznia do otrzymania pelnego zasilku na dziecko.

Jezeli przepracowalo sie mniej, to ma sie prawo do 1/80 pelnego zasilku na dziecko za przepracowana godzine. Dotyczy to rowniez pracy w sobote, niedziele, dni wolne i niekompensowanych nadgodzin.

Ale znalazlem rowniez:
Przepracowanie minimum 60 godzin w miesiacu upowaznia do otrzymania pelnego zasilku na dzieci.

Do przeczytania rowniez:
http://www.blick.ch/life/ratgeber/wer-e ... 65880.html

PostNapisane: Pn 19 mar 2012 20:01 
Przyjaciel Domu
Przyjaciel Domu

Mam pytanie odnośnie druku e411, jak pisałem wcześniej dostałem w tutejszym ahv pusty druk, kazali mi wypełnić, przesłać do Polski ,a nastepnie z wypełnionym przez stronę Polską zgłosić się do nich. Skontaktowałem się z ROPSem i powiedziali mi że nie przyjmą druku jeżeli nie będzie wypełniony punkt 5 przez tutejszy ahv, z kolei tu mi powiedzieli że w żadnym wypadku.... pierwsze wypełnia strona polska. Jestem w patowej sytuacji... nie wiem kto ma rację no i jak wybrnąć z tej sytuacji?

PostNapisane: Pn 19 mar 2012 23:32 
Rezydent
Rezydent

Ja musiałem mieć pieczątkę pracodawcy, bez tego w ogóle nie byłoby w Polsce rozmowy (pisałem już wcześniej że Polacy odsyłają druk bezpośrednio do pracodawcy w Szwajcarii).

PostNapisane: Pt 20 kwi 2012 19:37 
Bywalec
Bywalec

Rysiek8203 napisał(a):
Mam pytanie odnośnie druku e411, jak pisałem wcześniej dostałem w tutejszym ahv pusty druk, kazali mi wypełnić, przesłać do Polski ,a nastepnie z wypełnionym przez stronę Polską zgłosić się do nich. Skontaktowałem się z ROPSem i powiedziali mi że nie przyjmą druku jeżeli nie będzie wypełniony punkt 5 przez tutejszy ahv, z kolei tu mi powiedzieli że w żadnym wypadku.... pierwsze wypełnia strona polska. Jestem w patowej sytuacji... nie wiem kto ma rację no i jak wybrnąć z tej sytuacji?

Co region to inny obyczaj, mi swego czasu pani w ropsi przyjęła druk nie podbity w punkcie nr.5, ale powiedziała żebym się spodziewał odesłania przez stronę szwajcarską i przedłużenia w czasie procedury, która może się zakończyć składaniem dodatkowych wyjaśnień. Ale nic takiego nie nastąpiło zasiłek został przyznany więc trzeba być stanowczym i spokojnie wyjaśnić tej miłej pańci w ropsie żeby wniosek jednak przyjęła bo nie każdy pracodawca posiada pieczątki, tylko musi być oczywiście adres pod który rops ma przesłać formularz.

PostNapisane: Pn 23 kwi 2012 07:49 
Domownik
Domownik

Gadu: 1662108
bogwar napisał(a):
mark60 napisał(a):
bogwar napisał(a):

To ciekawe co piszesz, bo ja mialem kilka razy przerwy w umowach, czasem bardzo krotkie, i dodatek mi odjeto za dni przerwy. Ostatnio skonczyla mi sie umowa 9 grudnia, nowa zaczalem 29 stycznia i dodatek dostalem tylko za 9 dni grudnia.
Sprobuje to wyjasnic.

Bo to zalezy przede wszystkim od tego kto wyplaca zasilek. Jesli pracodawca to z reguly wyplaca calosc, choc Ci bardziej zorientowani rzeczywiscie wyplacaja tak jak napisal bogwar. Im nastepnie zwraca, badz odlicza od skladek tzw. Kasa ALFA. Jesli wyplata zasilku odbywa sie przez kase wlasnie, to obliczaja wg przepracowanych u danego pracodawcy dni. Jednak idac np na bezrobocie od dnia nastepnego zostanie nam wyplacona calosc zasilku. Tak przynajmniej funkcjonuje to w Genewie.
Aktualne zasilki w Genewie to
2000- urodzeniowy
300- na pierwsza dwojke dzieci do 16 roku
350- na pierwsza dwojke powyzej 16 roku

Strefa czasowa: UTC + 1