Podatek koscielny

Tutaj rozmawiamy o pieniądzach, bankach, podatkach, pracy, pozwoleniach - czyli Szwajcaria biurokratyczno-administracyjna.
Regulamin forum
Za wykorzystanie przez osoby trzecie danych kontaktowych, takich jak adresy pocztowe, numery telefonu i faksu oraz adresy e-mailowe podane przez użytkownika na tej stronie, odpowiada użytkownik je podający
margod
Domownik
Domownik
Gadu: 0

Podatek koscielny

Post autor: margod » 26 lis 2008, 14:22

Witam! Mam takie pytanie jak: jak nazywa sie podatek koscielny w strefie niemieckiej? Jak pisany jest skrot od tej nazwy w miesiecznym rozliczeniu? Pozdrawiam i z gory dziekuje za udzielone mi informacje!
Martin Seligman
Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Re: Podatek koscielny

Post autor: godzilla » 26 lis 2008, 14:35

Kirchensteuer

Skrot: KiSt
Ostatnio zmieniony 26 lis 2008, 14:38 przez godzilla, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartek M.
Swojak
Swojak
Gadu: 5045389
Kontaktowanie:

Post autor: Bartek M. » 26 lis 2008, 14:36

Nazywa sie Kirchensteuer.

Jesli placisz Quellensteuer, to podatek koscielny jest w Quellensteuer wliczony i nie masz osobnej pozycji. Po prostu Quellensteuer jest wyzszy o podatek koscielny. O ile, to mozesz sobie na stronie Kantonales Steueramt Zürich sprawdzic.

A zeby wlozyc kij w mrowisko, to napisze, ze proboszcz polskiej misji w rozmowie z jakims biskupem szwajcarskim od spraw kosciolow innych krajow uslyszal, ze "szwajcarscy katolicy nie chca finansowac polskiego kosciola katolickiego na swojej ziemi". :D :D :D Zrodlo - miesiecznik "Wiadomosci" wydawany przez polska misje w Szwajcarii. Zeby nie bylo to tak jednoznaczne, to dodam, ze kosciol rzymsko-katolicki (ktorego "filia" jest polska misja w Szwajcarii) jest czyms innym ni "polski kosciol katolicki". Czym sie rozni to dokladnie nie wiem. i teraz nie wiadomo o co im konkretnie chodzi.

Bartek M.
Wyzej podane informacje sa jedynie moimi domyslami na podstawie poczynionych obserwacji i moga sie roznic od stanu faktycznego
Nie umiem widziec w "nadplaszczyznie" i nie "wiem, kto za tym stoi".

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 26 lis 2008, 14:41

Bartek M. pisze:A zeby wlozyc kij w mrowisko, to napisze, ze proboszcz polskiej misji w rozmowie z jakims biskupem szwajcarskim od spraw kosciolow innych krajow uslyszal, ze "szwajcarscy katolicy nie chca finansowac polskiego kosciola katolickiego na swojej ziemi". :D :D :D Zrodlo - miesiecznik "Wiadomosci" wydawany przez polska misje w Szwajcarii.
no to polscy katolicy powinni, moim zdaniem, zadeklarowac ze nie placa tamtemu szwajcarskiemu tylko zycza sobie aby przelewac calosc polskiemu.... i juz...

od gory to samo nie przyjdzie bo szef jest jeden, zdaje sie i pasterze nie beda sobie na glowkach pastoralow lamac o te pare milionow od Polakow w Szwajcarii...

margod
Domownik
Domownik

Post autor: margod » 26 lis 2008, 16:04

Dziekuje Godzilli i Bartkowi za pomoc, mam ten podatek w Quellensteur wliczony. Wazne jest to jesli chcemy wziac w Szwajcarii np. slub. Pozdrawiam!
Martin Seligman
Optymistę spotyka w życiu tyle samo niepowodzeń i tragedii, co pesymistę, ale optymista znosi to lepiej.

Awatar użytkownika
kerum
Domownik
Domownik
Kontaktowanie:

Post autor: kerum » 02 gru 2008, 15:59

Hej,

a jak to jest w Basel? Bo mnie sie wydaje, ze tu Kirchensteuer nie jest wliczony w Quellensteuer.
W kazdym razie ja dostaje osoby formularz do zaplacenia KS mimo iz mam odciagany QS

Pozdr.,
K.

Awatar użytkownika
godzilla
Swojak
Swojak

Post autor: godzilla » 03 gru 2008, 08:55

kub_kub pisze:W CH jak placsz..to te "grzechy" zmywasz i tyle
praktycznie... i po ludzku... placisz i masz...

Awatar użytkownika
rycho1972
Rezydent
Rezydent
Kontaktowanie:

Post autor: rycho1972 » 03 gru 2008, 11:02

Dla kosciola Katolickiego niema roznicy,czy dajesz na tace cyz placisz podatek.Slub koscielna obowiazuje wszedzie i chcac brac slub koscielny w polsce mieszkaniec szwajcarii musi wziasc od swego ksiedza tutaj w Ch zaswiadczenie ze wedlug prawa koscielnego moze zawrzec sakrament malzenstwa.
,,Najważniejszy element demokracji to grubość książeczki czekowej. Im więcej ludzie mają pieniędzy, tym bardziej korzystają z wolności,,--L.Wałęsa

Odpowiedz